Kom med på en speciell vandring som handlar om sexuella minoriteters och könsminoriteters historia på Åland.

Vandringen inleds kl. 17.30 på stadsbiblioteket med två korta föredrag om temat och avslutas med kvällste cirka  kl. 20 i Kulturvillan. 

Under vandringen besöker vi bland annat bussplanen och statyn "Mannen vid ratten" och får höra om resandets och sjöfartens historia bland regnbågsfolket. Vi får även höra om regnbågsrörelsens historia på Åland, när det första samkönade partnerskapet ingicks och vilken roll kulturen och kyrkan har spelat i regnbågshistorien. Vi granskar även själva gåendets betydelse ur ett regnbågsperspektiv.

Guider under vandringen är Rita Paqvalén, författare till boken Queera minnen. Essäer om tystnad, längtan och motstånd, Susanne Österlund-Pötzsch, arkivarie och docent från Svenska litteratursällskapet i Finland samt Martina Eriksson, som var med och grundade Vildrosorna på Åland.

Vandringen arrangeras av Regnbågsfyren r.f.

Anmäl dig gärna på förhand senast 22.5 till Regnbågsfyrens ordförande Juha Beurling-Pomoell (juha.beurling@gmail.com eller tel. 040 55 66 421).

Varmt välkommen med!

Datum och tid
måndag 25 maj 2026
17:30 - 20:00
Pris
Gratis