Mitt bland sjöbodarna vid Käringsunds fiskeläge i Eckerö väntar Ålands jakt- och fiskemuseum, fullt av berättelser, upplevelser och skärgårdshistoria för både barn och vuxna.
Jakt- och fiskemuseet ser ut som ett gammalt fiskeläge – och det är precis så det är tänkt. Sen invigningen 1995 har museet samlat minnen, föremål och berättelser om åländskt vardagsliv på land och till sjöss med särskilt fokus på jakt och fiske. I år firar museet sitt 30-årsjubileum.
Inne i den charmiga byggnaden hittar du utställningar om säljakt, vårfågeljakt, redskap, båtar, vapen och troféer. Du får följa hur jakten och fisket förändrats genom tiderna och hur de präglat livet på öarna.
Barnen har sin egen favorit i Strömmingsmarknaden, en lekfull utställning där det går att sälja, väga och paketera fisk. I museibutiken hittar du presenter, böcker och åländskt hantverk.
Lekfullt lärande
Museet bjuder inte bara på föremål – här finns också spel, frågesport och tipsrundor, som är populära bland de yngre besökarna. Missa inte Laxbåten Svanö, där barnen gärna klättrar omkring och fantiserar om livet till havs.
Utanför museet startar geostigen, en 350 meter lång naturstig som berättar om Ålands geologiska historia – från glödhet urtid till inlandsisens spår. Lika lärorik för vuxna som spännande för barn. Flera geocacher i området gör stigen till en extra rolig upplevelse för den som gillar skattjakt med gps.