Upptäck de välbevarade ruinerna från ett medeltida slott, besök Finlands äldsta bevarade fängelsebyggnad och lär dig hur en åländsk gård kunde se ut förr i tiden.
Kastelholms slott hade sin storhetstid under Vasatiden på 1500-talet när Åland var ett svenskt slottslän och Gustav Vasa och hans söner regerade. I flera hundra år var slottet Ålands administrativa centrum som både kungligheter och annat fint folk passerade. I slottets barnhörna får alla som vill ta på sig slottskläder och själva prova på det överdådiga prinsesslivet – eller klä ut sig till riddare i äkta ringbrynja!
Upptäck även slottets mörkare sidor genom att lära dig om de kvinnor som satt fängslade här under den största trolldomsprocessen i Finlands historia. Alla berättelser väcks till liv av slottets museivärdar och guider som tar med dig på en resa genom slottets unika historia i de historiska miljöerna.
Bondeliv och fängelsehistoria
På Jan Karlsgårdens friluftsmuseum får du lära dig mer om vardagslivet förr. Onsdagar i juli är det hantverkardagar, ibland visas repslagning, andra gånger smide eller smörkärning. Håll även utkik efter pyssel, bullbak och andra aktiviteter för barnen.
Fängelsemuseet Vita Björn visar på ett fantasiväckande sätt hur synen på straff och fångarnas vardag har förändrats genom tiderna. Från spöpålen till någon som liknar dagens fångvård.