Välkommen att se utställningen Ankomst 2 av Krister Fagerholm i Galleri NIPÅ.

Ankomst 2 ställs ut i galleriet mellan den 6 september och 3 oktober och är öppen för besökare varje vardag under utställningsperioden kl. 10:00-16:00 (när personal finns på plats). Det går även att boka särskilda visningar efter önskemål, kontakta info@nipa.ax

 

Om Krister Fagerholm

Skulptören Krister Fagerholm är utbildad klasslärare men arbetade under hela sin tid som lärare med vuxna elever i invandrarundervisningen i Stockholm, Sverige. Parallellt med lärarjobbet studerade han konst och skulptur och gick bland annat ett år på Nyckelviksskolan på Lidingö. På Nyckelviksskolan hade han studerat metalldesign och gick senare också på metallinjen i Tosarby hantverksskola. Han har även studerat design i Milano i Italien.

År 1990 hade han sin första utställning på Åland, på Ålands museum. Då visade han föremål i metall, glas och alabaster som sedan blivit hans främsta uttrycksmedel. Han har också framgångsrikt kombinerat alabaster med andra material i sina verk, till exempel alabaster och täljsten, alabaster och ebenholts med flera. Krister Fagerholm har utöver skulpturer även designat många lampor, bland annat finns ett av hans verk på Finlands ambassad i Stockholm som invigdes år 2004.

 

Om utställningen

Utställningen Ankomst 2 omfattar skulpturer av olika typer av sten. Skulpturerna kallas för Samyama vilka inbjuder till meditation och väcker tankar kring dimensioner som ligger bortom vår intellektuella förståelse.

Namnet Samyama översätts till ”arbete för enhet” på sanskrit. Krister Fagerholm betraktar skulpturerna som individer som representerar människans inre känslor och psyke. Antalet skulpturer är tolv, vilket både en tillfällighet och en symbolik då det är ett heligt tal som återfinns i många kulturer och religioner. Till exempel som de tolv lärjungarna och stjärntecknen. De första Samyama kommunicerade med honom och sa ”Vi är tolv.”

Krister Fagerholm skissade sin första Samyama skulptur på en strand i Colombia år 1997. Den första fysiska skulpturen skapades senare i italiensk alabaster och finns nu i Järsö, Lemland. Den andra Samyama står i Hall of Peace i Auroville, Indien, där Krister Fagerholm har verkat sedan början av 2000-talet. Utöver dessa två skulpturer finns ytterligare tio ytterligare skulpturer som är identiska i form men tillverkade av olika material som marmor, granit och täljsten.

I utställningen Ankomst 2 på Galleri NIPÅ har Krister Fagerholm samlat sju av de tolv skulpturerna.

Datum och tid
lördag 6 september 2025
14:00
Pris
Gratis
Kategorier