Stråktrion ”Vej" med ålandsbekanta dirigenten Vuokko Lahtinen (altviolin), Essi Höglund (violin) och Joanna Hanhikoski (cello) ger två konserter på Åland denna sommar.

  • S:t Görans kyrka i Mariehamn tisdag 15 juli kl. 19.00.
  • S:t Annas kyrka på Kökar onsdag 16 juli kl. 19.00.

Musik av Johann Sebastian Bach, Ida Moberg, Per-Henrik Nordgren, Andrew Norman och Erkki Melartin. 

Så här skriver Vuokko själv om programmet:

I dessa konserter är det kyrkan som byggnad med dess historia, karaktär och akustik, som står i centrum. Kärnan i konsertprogrammet är Andrew Normans mystiska stråktrio ”The Companion Guide To Rome”. Ett verk som handlar om nio olika kyrkor och katedraler i Rom. Musiken beskriver kyrkornas personligheter och människorna som besökt dem genom tiderna. På Åland får de romerska kyrkorna möta sina åländska släktingar och musiken får nu i sin tur blåsa liv i dessa kyrkor.

Förutom Normans stråktrio framför gruppen även verk av de finländska kompositörerna Ida Moberg och Pehr Henrik Nordgren.

Fri entré.
Programbladet kostar 15 euro, under 18 gratis.

Datum och tid
tisdag 15 juli 2025
19:00
Kategorier