Konsthantverk- och designutställningen GLAS
Temat för årets utställning på Eckerö post- och tullhus är glas. I utställningen GLAS visas nutida konsthantverk och design som tillverkats eller designats på Åland, av ålänningar eller personer med åländsk anknytning. I utställningen finns även glaspärlor tidstypiska för yngre järnåldern i Norden, ett dekorativt fönster från Societetshuset i Mariehamn.
Medverkande i utställningen är Kjell Ekström, Krister Fagerholm, Bill Higson, Anna Holmström, Stefan Lindfors, Jussi Mäkelä, Minna Rundberg, Ritva Saloranta, Ann Sundberg, Anna Zeniou Garneij och Jhenny Åvik.
En miniutställning redogör även för Eckerö post- och tullhus färgstarka historia.
Besök samtidigt utställningen Livet på Kobben visar tolkningar av livet i ett litet ö-samhälle i form av konsthantverk. Ett trettiotal konsthantverkare bosatta på kobben Åland ställer ut keramik, smide, silversmycken, trä, glas och textil i olika former. Utställningen öppnar 4 juni och pågår fram till 24 september.